Odvykání kouření? Jak jsem skoncoval s kouřením já – tipy

Odvykání kouření? Jak jsem skoncoval s kouřením já – tipy

Odhadovaná doba čtení:  8 minut. Článek si také můžete poslechnout jako audio.

Obsah:

Býval jsem silným kuřákem

Tento článek Vám předkládá tipy získané mojí cestou odvykání kouření.  Byl jsem velmi silným kuřákem se spotřebou dvě až tři krabičky cigaret denně. Došlo to tak daleko, že jsem si v trafice kupoval cigarety rovnou po kartonech. V angličtině mají výraz „chain smoker“ tedy česky „řetěžový kuřák“ neboli ten, co pálí jednu od druhé a to jsem byl já po dobu zhruba dvaceti let. Nejčastěji jste mě mohli vídat postávat někde venku s cigárem a něco řešit, respektive pokud byste mě kdekoli potkali, pravděpodobnost že bych v ten okamžik neměl zapálenou cigaretu se blížila dost k nule. Cigaretu jsem nikdy neodkládal ani na pódiu coby saxofonista, kytarista a zpěvák jsem a určitě jsem zdatně vyudil nejeden mikrofon.

Pokud jste kuřákem a toto téma Vás zajímá, klidně si zapalte a pohodlně se usaďte.

Provozování kuřácké vášně na této vrcholové úrovni již docela leze do peněz a odráží se i na zdraví a dokonce i společenském životě jedince. Například návštěvy kina jsou peklo. Dvouhodinový film bez přestávky… mizérie, ale jde to. Největší peklo je pak let letadlem. Nakouřit se do zásoby před odletem, dohnat absťák při příletu… motající se hlava,  zažloutlé prsty, smrdící oblečení, neustálé hledání míst kde se smí kouřit…

Jaké jsou možnosti a co jsem všechno (neúspěšně) vyzkoušel v rámci snahy zbavit se kouření:

  • Biorezonance
  • Nikotinové žvýkačky
  • Nikotinové náplasti
  • Nikotinové tablety
  • Akupunktura
  • Akupresura
  • E-cigarety
  • Kliniku léčby závislosti na tabáku na Karlově náměstí v Praze
  • Lék Champix

 

Moje cesta od kouření k nekouření poté co jsem neúspěšně vyzkoušel výše uvedené prostředky trvala pár let a stála okolo 100.000 Kč, které se velmi brzy vrátily. Začal jsem totiž zjišťovat kdo má opravdové výsledky, že tito lidé jsou v zahraničí, takže jsem se musel nejprve naučit lépe anglicky, potom se vydat na různé semináře v ČR i zahraničí, naučit se pracovat se svou myslí a vytvořit si svůj vlastní systém na míru na základě prací Paula McKenny, Allena Carra, Glenna Harolda, Geralda Keina, Igora Alexanda Ledochowskiho a částečně i Libora Činky

Vaše případná cesta k životu bez tabáku bude rozhodně podstatně levnější a rychlejší.

 

Kuřák není žádný idiot

A rozhodně nepotřebuje nápisy „Kouření škodí zdraví“, „Kouření zabíjí“ či otřesné fotky na krabičce cigaret. Dobře to všechno ví. Nekuřák nechápe proč kuřák s touto informací rovnou krabičku nerozšlape. Ale výrobci cigaret strašlivé fotky a varování na krabičce milují!Proč? Zvyšují spotřebu cigaret. 

Kuřák totiž kouření používá také jako kompenzační mechanismus, tedy pokud se potřebuje uklidnit, zapálí si. Obrázky toho co by ho mohlo potkat ho znervózňují, tedy zvyšují jeho potřebu si zapálit a zdánlivě se tak uklidnit.

Rozdíl v psychice kuřáka a nekuřáka

Nejeden nekuřák záviděl kuřákovi například po zkoušce na vysoké škole, když viděl jak sikuřák zapálil, to uvolnění, zklidnění, okamžitou pohodu…

Ve skutečnosti tento jev funguje trochu jinak než se nekuřákovi jeví a je to podobné jako u všech závislostí. Dokud kuřák nedosáhne obvyklé hladiny nikotinu v krvi  je nervózní a projevují se u něj abstinenční příznaky. Nikotin je stimulant. Tím že si zapálí, doplní hladinu a dojde ke u něj zklidnění, tedy „normálnímu“ stavu ale jen na chvíli, než se nikotin metabolizuje, hladina nikotinu spadne a on musí zase hladinu doplňovat… tedy kouřit.  Tak, jak se cítí nekuřák neustále, se kuřák cítí jen krátkých momentech během dne kdy má v těle dostatek nikotinu a mimo tyto chvíle je ve stresu. Kuřák je neustále terorizován potřebou udržovat hladinu nikotinu v krvi. Trvá asi 7 sekund od vdechnutí dýmu než se začne nikotin vázat v krevním řečišti. Bohužel podobně jako s ostatními závislostmi i u kouření je to tak, že když si člověk myslí, že to ještě má pod kontrolou, už to není pravda.

Kouření plní v životě kuřáka funkci

Jako cokoli co v životě opakovaně děláme, i kouření plní nějakou funkci. Například pro mě to bylo dodávání sebevědomí, zakrývání vlastní obrovské osobní nejistoty. Je to naprosto absurdní ale z hlediska mého vnímání světa v té době si to můžete představit jako kdybych se schovával za sloupem jaký je například v podzemním parkovišti, takže jsem občas vykoukl ale nebyl za sloupem vidět. Ten sloup by byla cigareta. Že by to z pohledu pozorovatele bylo jinak? No jasně :-). Dále kouření plní funkci společenskou, kuřák „někam patří“ tedy mezi kuřáky, také usnadňuje navazování kontaktů, kouření je společným rituálem jinak neznámých lidí… Poskytuje kuřákovi odpočinkovou pauzu od práce v zaměstnání, chvilku zamyšlení a odstupu při řešení nějakého problému…

Pokud se rozhodnete přestat s kouřením, je třeba odhalit co Vám kouření přináší jako pozitivní vedlejší produkt a tyto funkce nahradit jinou činností se stejným nebo podobným výsledkem. Kouření je sice blbá strategie pro řešení věcí a problémů, ale ještě blbější než blbá strategie je strategie žádná.

 

Proč nepřestávat s kouřením aneb nefunkční motivace

Rozhodně nepřestávejte kvůli partnerovi či rodičům, prostě kvůli tomu že chcete někomu udělat radost. Poté stačí když Vás dotyčná osoba naštve často to skončí „pomstou“ kdy zase začnete.

Nepřestávejte, pokud byste měli pocit, že tím o něco skvělého přicházíte.

To rozhodnutí musí být Vaše. Pro sebe. Sobecky, stejně jako kouření. Ne pro Vaše děti například. Ale proto abyste Vy viděli vyrůstat svoje děti.

 

Síla vůle a kouření

Panuje všeobecně rozšířený mýtus že přestat kouřit vyžaduje silnou vůli. To není pravda! 

Kouření je program podvědomé mysli.

Naše podvědomá mysl je utvářena naším denním životem a její základy byly položeny zejména v našem dětství do věku asi 7 let. V dospělosti se dá podvědomá mysl programovat pomocí řízených vizualizací, technik NLP, kdy pracujeme s tím, čemu rozumí. Rozdělení na vědomou a podvědomou mysl si můžeme představit třeba jako auto s řidičem. Auto obsahuje spoustu složitých mechanismů o kterých řidič nic neví a vědět nepotřebuje. Řidič vydá pokyn –  zatočí volantem a auto tam kam otočil volantem. Řidič nemyslí na to jak se mechanicky otočí kola, aktivuje posilovač řízení, protiskluzoví asistenti a mnoho dalšího, to je věc toho auta. Auto bez řidiče buď nedělá nic, nebo sjede s kopce pokud nezatáhneme ruční brzdu. V této metafoře je tím autem podvědomí a řidičem vědomí. Na každou činnost, kterou v životě děláme opakovaně, si náš mozek nakonec vytvoří podvědomý program.

Přestat kouřit trvale znamená přeprogramovat svoji mysl a to tak, že kouření ztratí jakoukoli úlohu ve Vašem životě. Starý program se přepíše programem novým. Taky to znamená že můžete kdykoli zase začít, jelikož tato svoboda Vám zůstane… jen Vám to nebude dávat žádný smysl.

 

Abstinenční příznaky – jak na ně?

Jsou hlavním důvodem proč většina kuřáků nedovede přestat. Trvají cca 3 dny od poslední vykouřené cigarety a potom jde jejich intenzita prudce dolů. Jsou nepříjemné. Je to nutkavá potřeba si zapálit („craving“), tedy bažení po cigaretě. Pokud tato potřeba není uspokojena dochází k různým projevům. U mě, jakožto silného závisláka,  to byly prudké změny nálad, třas, únava, nespavost, spavost, agresivita, pasivita, horečná aktivita, napjatost a to všechno rychle se střídající.

Existují různé techniky pro zklidnění a zvládání absťáku. Jednou z nich je například technika Havening. Další je progresivní relaxace hypnózou. Dechové cvičení. Když už to vůbec nejde dál tak třeba Mléčná fidorka..  Za tři dny je to pryč. Potom se to někdy vrací se slabší a slabší intenzitou na kratší a kratší dobu a delšími časovými intervaly až si jednoho dne uvědomíte že už jste na to pár měsíců nemysleli.

Mě pomáhala také představa parlamentu ČR s mými nejneoblíbenějšími politiky a vědomí jaká část ceny krabičky cigaret jsou daně a že tyto moje peníze živí konkrétně tyto lidi. No přispívat na jejich blahobyt se mi nechtělo.

 

NEMYSLETE na zeleného SLONA s růžovýma očima co má v panenkách takové jakoby točící se zlatavé spirály a houpe se na fialovém stromě!

Nemyslíte na toho slona, že ne?! Nemá žádné spirály! Už vůbec ne točící se! Není růžový, ale zelený.. vlastně není vůbec, když na něj nemyslíte!

Co je to za blbost?!  -Většina lidí velmi často myslí na to co nechce. Jak těžké je nyní si vybavit slona na kterého nemyslíte? POZOR! Podvědomí neumí zpracovat negace. Abyste mohli nemyslet na zeleného slona, musíte si ho nejdřív představit a potom vymazat tu představu z mysli. Podvědomí pracuje jen s tím na co zaměříte pozornost.  Takže pokud si třeba v autě říkáte „nesmím NABOURAT!“ tak pravděpodobnost že nabouráte podstatně zvyšujete a nikoli naopak. Než jsem tento jednoduchý ale velmi důležitý princip pochopil, hodně jsem se při odvykání kouření zbytečně natrápil.

Tak jsem si třeba říkal „už nebudu KOUŘIT„.  „Zítra už si NEZAPÁLÍM„. „Do mého života CIGÁRO už nepatří“. Pokud se mi podařilo vše správně vysvětlit v předchozím odstavci, musí vám ta chyba být jasná. Zaměřoval jsem pozornost a tedy i podvědomí na to, co jsem nechtěl a podvědomí se snažilo spouštět ty programy… Doporučuji Vám tedy zaměřit pozornost na to co chcete namísto starého chování  pokud se objeví myšlenka na kouření, rychle začněte myslet na to co získáte bez kouření – peníze, více energie, voňavé oblečení, auto, bude se Vám lépe dýchat…

 

Rozhodnutí přestat kouřit považuji za jedno z nejlepších rozhodnutí které jsem udělal. Díky tomu jsem se naučil anglicky, potkal spoustu zajímavých lidí a získal řadu životních zkušeností a možnost učit se od velmi moudrých lidí. Díky tomu mi taky každoročně zbyly peníze na hezkou rodinnou dovolenou u moře. Ty peníze, které bych jinak prokouřil.  

Bylo by pro vás zajímavé kdybych vytvořil online program/kurz jak přestat kouřit?

Případně mi prosím dejte vědět do komentářů tady dole. Děkuji.