[vc_row 0=““][vc_column width=“1/2″][vc_column_text 0=““]NLP = Neuro Lingvistické Programování
- Nemá nic společného s počítači
- Není terapie.
Co to tedy vlastně je? Nejjednodušší vysvětlení je „Uživatelský manuál k vašemu mozku“. Dr. Bandler rád říká, že je to studie výjimečnosti. Mimo jiné se zabývá tím, jak používání jazyka (slov, vět, větných struktur) ovlivňuje neurologii klienta. Vezměme jedince, který dosahuje výjimečných výsledků (v čemkoli). Provedeme studii toho, jak to dělá, a to potom naučíme jiného člověka za zlomek času. (= jeden z aspektů NLP – modelování). Takto například vznikly techniky pro rychlé léčení fobií. (Fast phobia cure). NLP pomáhá rychle a snadno realizovat změny v životě, jelikož poskytuje klientům zcela nové pohledy a vhledy na jejich současnou situaci, minulost i budoucnost, umožňuje bořit a posouvat hranice. NLP používá funkční, dlouhodobě osvědčené postupy a neustále se vyvíjí. NLP je komplex nástrojů, postojů, technik a postupů. Případná kombinace NLP a hypnózy umožňuje násobit požadované účinky.
NLP vzniklo v sedmdesátých letech minulého století, kdy Dr. Richard Bandler a John Grinder prováděli zajímavou studii. V té době v USA působilo obrovské množství terapeutů, avšak jen někteří vykazovali opakovaně a kontinuálně skvělé výsledky. Zaměřili se na to, co tito úspěšní lidé dělají. Analyzovali práci Virginie Satirové, Fritze Perlse, později se na doporučení Gregoryho Batesona zaměřili také na práci Miltona H. Ericssona. Zkoumali řadu jejich postupů a aspektů jejich práce a povedlo se jim identifikovat určité postupy a vzorce chování, lingvistické vzorce a postupy, které mají tito lidé společné a které vedou k trvalému úspěchu.
Kde se vzal ten podivný název?
S názvem Neuro – Lingvistické – Programování přišel Dr. Bandler, když ho zastavil policista na mostě a ptal se ho, co že vlastně dělá. Richard nevěděl jak to přesně popsat, tak kouknul do auta, kde se na podlaze válely knihy, které právě studoval. Byly o programování (Navrhoval kompilery), lingvistice a neurologii. A tak řekl: „Zabývám se neurolingvistickým programováním“. Ve skutečnosti je to studie vztahů (Neuro) neurologie, (Lingvistika) jazykových vzorců a (Programování) postupů změn těchto vztahů tak, že jedinec snadno a rychle dosáhne změn ve svém životě.[/vc_column_text][vc_row_inner][vc_column_inner][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][vc_column width=“1/2″][vc_column_text 0=““][/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]